O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 309
 307
 282
 390
 24
 14
 256
 362
 308
 241




Glasgow


Glasgow, największe miasto Szkocji, usytuowane jest nad rzeką Clyde. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od celtyckiego słowa Glas-cu, czyli "ukochane, zielone miejsce".

Początki miasta związane są z założeniem (przypuszczalnie w VI wieku) biskupstwa, odnowionego przez Dawida I na początku XII stulecia. Prawa miejskie uzyskało ok. 1178 roku. Od XVIII wieku stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym, a jego szczególny rozkwit miał miejsce w XIX stuleciu.

Glasgow to nie tylko miasto przemysłowe, ale także ośrodek kulturalny i uniwersytecki o tradycjach sięgających XV wieku. Na uwagę załguje również miejska zabudowa, którą tworzą XVIII-wieczne magazyny i składy Merchant City oraz obiekty wokół George Square wybudowane w okresie wiktoriańskim.

Atrakcje turystyczne Glasgow


Merchant City


Sieć ulic ciągnących się na wschód od ratusza tworzy Merchant City (Miasto Kupców), historyczną dzielnicę, w której znajdowały się niegdyś magazyny i rezydencje miejscowych przedsiębiorców handlujących tytoniem, cukrem i bawełną. Obecnie na tym obszarze mieszczą się liczne bary, restauracje i lokale rozrywkowe.

Wycieczkę po dzielnicy rozpocząć można od centralnego punktu miasta - George Square. Na placu stoi renesansowy ratusz (City Chambers) - siedziba władz miasta. Pośrodku placu znajduje się kolumna z pomnikiem Waltera Scotta. Monument otaczają wizerunki słynnych osobistości, począwszy od królowej Wiktorii po szkockich bohaterów narodowych (Jamesa Watta i Roberta Burnsa).

Zwiedzając Merchant City warto zwrócić uwagę na kilka obiektów, m.in.: na Hutcheson Hall, elegancki zwieńczony iglicą budynek, wybudowany w 1802 roku. Zastąpił on istniejące w tym miejscu hospicjum z XVIII wieku, z którego pochodzą posągi wkomponowane w fasadę nowego gmachu.

Innym godnym uwagi obiektem jest, mieszczący się przy Ingram Street, Corinthian wybudowany w 1842 roku w stylu wiktoriańskim. Był siedzibą banku, a potem Sądu Najwyższego. Obecnie w budynku mieszczą się lokale gastronomiczne i rozrywkowe.

Przy Glassford Street, znajduje się Trades House wybudowany w 1794 roku według projektu Roberta Adama i jego barci Jamesa oraz Williama. Obiekt nadal pełni funkcje gildii handlowych. Warto zwrócić uwagę na herby poszczególnych związków wchodzących w skład stowarzyszenia kupców i rzemieślników (m.in: krawców i tkaczy) wyrzeźbionych na meblach, ścianach, a także wkomponowanych w witraże.

Katedra św. Mungo


Średniowieczna katedra została prawdopodobnie zbudowana na grobie patrona i legendarnego założyciela Glasgow, św. Mungo, w pobliżu VII wiecznego kościoła. Świątynia, jest jedyną w Szkocji katedrą wzniesioną przed reformacją, która przetrwała do dzisiaj bez większych zniszczeń.

Zbudowano ją na zboczu pagórka. Jej wschodnia część składa się z dwóch poziomów. Wchodząc do świątyni widać tylko wysoką nawę górnego kościoła, natomiast dolny kościół znajduje się poza zasięgiem wzroku zwiedzającego. Warto zwrócić uwagę na XV-wieczne kamienne lektorium z kotarami, oddzielające nawę główną od prezbiterium.

W niższej części kościoła znajduje się kaplica z pięknym wachlarzowym sklepieniem, w której mieści się grobowiec św. Mungo. Do dolnego kościoła należy także dodatkowe, przestronne skrzydło katedry - Blacader Aisle.

Powyżej katedry zlokalizowany jest Necropolis, cmentarz założony w 1833 roku. Nekropolia została zaprojektowana na wzór paryskiego Pere Lachaise. Tworzą ją monumentalne grobowce, które świadczą o znacznej zamożności przemysłowych magnatów, pochowanych tutaj w XIX stuleciu.

Przy Cathedral Square mieści się St Mungo Museum of Religious Life and Art (Muzeum Religii i Sztuki Sakralnej), gdzie eksponowane są dzieła związane z wierzeniami oraz sztuką inspirowaną różnymi religiami (m.in. chrześcijaństwem, buddyzmem, judaizmem i islamem).

Burrell Collection


Bogaty zbiór dzieł sztuki, który zgromadził w ciągu swojego życia zamożny armator sir William Burrell, jest udostępniany publiczności od 1983 roku. Kolekcja zawiera: rzeźby i zabytki antyczne (m.in. wazę pochodzącą z willi Hadriana w Tivoli), eksponaty sztuki orientalnej (chińskie naczynia, wazy z dynastii Ming), kolekcje gobelinów (arrasy z XV i XVI wieku) oraz zbiory średniowiecznej i nowożytnej sztuki europejskiej obejmujące wyroby ze szkła, srebra, tkaninę i rzeźbę.

Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove


Muzeum mieści się w zamku wzniesionym dzięki darowiznom lokalnych przemysłowców. Ceglany budynek zwieńczony wieżyczkami stanowi przykład potęgi i bogactwa XIX-wiecznego Glasgow.

Bogate zbiory muzeum prezentują ekspozycje począwszy od historii naturalnej, poprzez zbiory europejskiej i szkockiej broni, wystawy przemysłowe, a także egipskie mumie. Placówka gromadzi także dzieła sztuki takich twórców jak: Charles Rennie Mackintosh i jemu współczesnych, w tym tzw. "Chłopców z Glasgow" - grupy artystów tworzących w latach 80-tych XIX wieku.

Galeria Sztuki Nowoczesnej


Gallery of Modern Art mieści się, przy Royal Exchange Square, w gmachu zbudowanym w 1780 roku dla Williama Cunninghamea, potentata w handlu tytoniem. Następnie budynek był siedzibą Royal Exchange (Giełdy Królewskiej) oraz miejskiej biblioteki. W szczycie klasycystycznego obiektu znajduje się lustrzana mozaika, która jest przykładem tzw. stylu Glasgow.

Obiekt podzielony jest na cztery poziomy i każdemu z nich przypisana jest inna nazwa: Ogień, Ziemia, Woda i Powietrze. W Galerii zgromadzone są m.in. prace wykonane przez "młodzieńców z Glasgow": Petera Howsona, Adriana Wiszniewskiego, Kena Curriego i Stephena Campbella. Inne dzieła godne uwagi to: wypalona w słońcu i popękana podłoga z iłu czerwonego autorstwa Andy'ego Goldsworthy'ego, malowidła na płótnie i korze drzew wykonane przez rdzennych mieszkańców Australii oraz zrobiony z papier-marche pomnik królowej w roli dzierżawcy mieszkania komunalnego.

Ogród Botaniczny


Zaciszną oazę ogrodu botanicznego tworzą tropikalne palmy, kaktusy, paprocie i egzotyczne drzewa owocowe oraz wijące się alejki spacerowe nad brzegami rzeki Kelvin. W centrum ogrodu znajduje się masywna, szklana oranżeria, Kibble Palace, zwieńczona kopułą. Główne wejście do teren ogrodu znajduje się za skrzyżowaniem Byres Road z Great Western Road.

People's Palace and Glasgow Green


Glasgow Green jest najstarszym publicznym parkiem w Wielkiej Brytanii, założonym w 1178 roku. W jego centrum znajduje się People's Palace (Pałac Narodu), w który mieści się muzeum historii społecznej i dziejów klasy robotniczej. W pobliżu pałacu, wśród tropikalnych drzew Ogrodów Zimowych, można posłuchać koncertów muzycznych lub odpocząć w okolicznych kawiarniach.

Na uwagę zasługują także inne zabytki znajdujące się na terenie Glasgow m.in.: Provand`s Lordship (najstarszy budynek w mieście), Glasgow School of Art (budynek w stylu art nouveau), Tenement House (z zachowanym wystrojem wnętrza z początku XX wieku), Holmwood House (przykład szkockiej architektury) oraz nowoczesna zabudowa nabrzeża rzeki Clyde ze Scottish Exhibition and Conference Centre (Szkockim Centrum Wystawowo-Konferencyjnym).